PROJEKT MLADIH ZA DOSEGO CILJEV IZ LOKALNEGA PROGRAMA RAZVOJA DELOVANJA MLADIH V MESTNI OBČINI VELENJE V LETU 2024

AKTUALNO:

 

Mestna občina Velenje (MOV) v letu 2024 sofinancira projekte mladih med 15. in 29. letom starosti za dosego ciljev iz Lokalnega programa razvoja delovanja mladih v Mestni občini Velenje. V sklopu tega se na sedežu Društva NOVUS v letu 2024 izvajajo naslednji  projekti:

 

► AKTIVNO VKLJUČEVANJE TUJCEV

 

► UČNA POMOČ ZA MLADE

 

                                    

PROJEKT: AKTIVNO VKLJUČEVANJE TUJCEV 

 

Namen je spodbuditi mlade tujce k aktivnemu vključevanju v lokalno okolje, kot so spoznavanje jezika, kulture, področja zaposlovanja, sociale in varstva ter izobraževanja, povezovanja z lokalnimi prebivalci ter aktivnimi prostovoljci.
Projekt prispeva k razvijanju medkulturnega dialoga, spodbuja strpnost in spoštovanje med različnimi kulturami.

 

Uporabniki projekta:     

1. Mladi priseljenci tujega rodu in tuje govoreči, v starostni skupini od 15. do 29. leta.

2. Brezposelni mladi (tujci), ki so v fazi iskanja zaposlitve in tisti, ki so prvo zaposlitev/delovno mesto že nastopili in potrebujejo podporo, spodbudo, dodatna znanja in informacije na področju poklicne usmeritve, izpolnjevanju obrazcev, dokumentacije in imajo težave pri komunikaciji v slovenskem jeziku. 

 

Cilji projekta:

1. Primarni strateški cilj je mladim tujcem/priseljencem zagotoviti dostopne, kakovostne in ustrezne storitve za mlade priseljence, tujce v lokalnem okolju.
2. Mlade tujce/priseljence socialno vključiti v vse dele družbenega življenja.
3. Mladim tujcem/priseljencem ponuditi izobraževalne programe/vsebine s poudarkom na pridobivanju znanja (državnega) jezika, upravnih postopkov, vstopanja na trg dela itd.
4. Mlade tujce/priseljence opremiti z osnovnimi in uporabnimi digitalnimi veščinami.
5. Krepiti njihovo samozavest, samopodobo in motivacijo v lokalnem okolju.
6. Mladim tujcem/priseljencem omogočiti dostop do širše socialne in strokovne mreže v Mestni občini Velenje. 

 

Dodatne informacije:

sara.rancan@drustvo-novus.com

 

 

 

 

                                                                    

 

 

 

 

 

 PROJEKT: UČNA POMOČ ZA MLADE

 

Učne težave otrok tako v osnovnih šolah kot tudi v srednjih in kasneje na študiju so stare toliko, kolikor so stare šole. V več kot dvajsetih letih delovanja društva smo pridobili ogromno izkušenj na področju dela z mladimi in njihovimi potrebami. Tako se vsako leto znova srečujemo z mladimi, ki potrebujejo različno intenziteto učne pomoči, večini pa je skupno to, da se zaradi slabšega znanja počutijo manj vredne med vrstniki. Problematika se še dodatno okrepi, ko se pogovarjamo o mladostnikih, ki že v osnovi prihajajo iz socialno ogroženih družin ali družin iz drugačnih kulturnih ozadij, in so že zaradi tega odrinjeni iz družbe. Epidemija bolezni COVID-19 pa je že tako slabo sliko še poslabšala, saj je veliko otrok bilo kar naenkrat prepuščenih znanjem svojih staršev, med katerimi marsikdo tega znanja sploh ne poseduje, da bi ga lahko prenesel na svoje otroke.

 

Zato v okviru projekta nudimo brezplačno učno pomoč zlasti pri naslednjih učnih predmetih:

- MATEMATIKA

- FIZIKA

- SLOVENŠČINA

 

 

Uporabniki projekta:     

1. Osnovnošolci, ki obiskujejo 9. razred in so že dopolnili 15 let,

2. dijaki srednjih šol med 15. in 19. letom starosti,

3. študentje do 29. leta,

4. mladi starši do 29.leta, ki želijo pridobiti znanje, da bodo lažje pomagali svojim otrokom.

 

Cilji projekta:

- povečati integracijo in inkluzijo mladih, ki so zaradi neznanja izključeni med vrstniki,

- povečati samozavest in avtonomnost mladih,

- vzpostaviti učinkovito socialno učno okolje, v kateri se podpira različne potrebe, sprejemajo posebnosti, ki jih oblikujejo spol, narodnost, jezikovna pripadnost, različni družbeni statusi, stopnje izobrazbe itd.,

- nudenje učencem občutek sprejetosti,

- vzpostavitev kakovostnega in psihološko ugodnega ter strokovno podkovanega učnega okolja z jasno postavljenimi pravili,

- vzpostavitev učnega procesa, s katerim bodo udeleženci pridobili veselje do učenja,

- vzpostavitev temeljev za morebitno trajnostno izvajanje učne pomoči v MOV,

- izvedba minimalno 100 ur učne pomoči (individualna oz. skupinska).

 

Dodatne informacije:

ines.vugrinec@drustvo-novus.com

 

 

 

 

                     

 

 

ZAKLJUČENO: 

 

Namen projektov/programov je bilo mladim od 15 – 29 let v lokalnem okolju ponuditi podporo na različnih vsebinskih področjih.

 

2024, 2023 - Aktivno vključevanje tujcev 

 

 

Namen projekta je bil spodbuditi mlade tujce k aktivnemu vključevanju v lokalno okolje, kot so spoznavanje jezika, kulture, področja zaposlovanja, sociale in varstva ter izobraževanja, povezovanja z lokalnimi prebivalci ter aktivnimi prostovoljci. Projekt je prispeval k razvijanju medkulturnega dialoga, spodbujal strpnost in spoštovanje med različnimi kulturami.

 

Primarni strateški cilj je bil mladim tujcem/priseljencem zagotoviti dostopne, kakovostne in ustrezne storitve za mlade priseljence, tujce v lokalnem okolju; mlade tujce/priseljence socialno vključiti v vse dele družbenega življenja; mladim tujcem/priseljencem ponuditi izobraževalne programe/vsebine s poudarkom na pridobivanju znanja (državnega) jezika, upravnih postopkov, vstopanja na trg dela itd.; mlade tujce/priseljence opremiti z osnovnimi in uporabnimi digitalnimi veščinami; krepiti njihovo samozavest, samopodobo in motivacijo v lokalnem okolju; mladim tujcem/priseljencem omogočiti dostop do širše socialne in strokovne mreže v Mestni občini Velenje.

 

V obdobju od maja do novembra smo izvedli številne delavnice, kamor se je vključilo v dveh letih več kot 200 mladih.

 

 

2023, 2022, 2021 - Učna pomoč za mlade

 

Namen projekta je bil zagotoviti učno pomoč mladim pri različnih predmetih (matematika, fizika, slovenščina, tuji jeziki, itd.). 

 

Cilji projekta so bili povečati integracijo in inkluzijo mladih, ki so zaradi neznanja izključeni med vrstniki; povečati samozavest in avtonomnost mladih; vzpostaviti učinkovito socialno učno okolje, v kateri se podpira različne potrebe; sprejemajo posebnosti, ki jih oblikujejo spol, narodnost, jezikovna pripadnost, različni družbeni statusi, stopnje izobrazbe itd.; nudenje učencem občutek sprejetosti; vzpostavitev kakovostnega in psihološko ugodnega ter strokovno podkovanega učnega okolja z jasno postavljenimi pravili; vzpostavitev učnega procesa, s katerim bodo udeleženci pridobili veselje do učenja; vzpostavitev temeljev za morebitno trajnostno izvajanje učne pomoči v MOV; izvedba minimalno 100 ur učne pomoči (individualna in skupinska).

 

Vsako leto smo v obdobju od maja do novembra zagotovili več kot 120 mladostnikom učno pomoč pri različnih vsebinskih projektih. V treh letih se je izvedlo več kot 400 ur učne pomoči, ki so jo nudili strokovnjaki iz vsak svojega učnega predmeta. 

 

2021 -  Jezikovni tečaji angleščine in nemščine za mlade

 

Namen jezikovnih tečajev je bil mladim ponuditi brezplačne jezikovne tečaje dveh najpogostejših tujih jezikov, to sta angleščina in nemščina. Ker smo želeli zadovoljiti tako tiste, ki potrebujejo osnovno znanje, kot tudi tiste malo bolj napredne, smo izvedli 4 različne jezikovne tečaje, in sicer:

 

1) angleščina - osnovni tečaj (raven A1-A2) - 20 urni tečaj

2) nemščina - osnovni tečaj (raven A1-A2) - 20 urni tečaj

3) angleščina - nadaljevalni tečaj (raven B1) - 30 urni tečaj

4) nemščina - nadaljevalni tečaj (raven B1) - 30 urni tečaj.

 

V obdobju od maja do novembra smo izvedli številne delavnice, kamor se je vključilo več kot 120 mladostnikov. 

 

 

2021, 2020, 2019, 2018 - Predstavitev poklicev

 

Namen projekta je bil organizirati delavnice in predavanja za mlade, da bi se premostil problem premajhne ozaveščenosti in mladim olajšal prehod na novo stopnjo življenja. Projekt je bil inovativno zasnovan, saj je vključeval tako informiranost kot tudi usmerjanje in podporo izvajalcev projekta na podlagi široko zasnovanega vsebinskega okvira. Vsebina je vključevala praktično predstavitev poklicev s strani partnerjev na projektu (delodajalci na področju nevladnega sektorja, administracije, računovodstva, , informatike in izobraževanja), kjer je potekala aktivna igra vlog med mladimi in delodajalci. Glavni cilj je bil razviti kompetence mladih na področju načrtovanja in vodenja lastne kariere. Cilje, ki smo jih zasledovali so bili povečati kompetence mladih pri načrtovanju kariere; jih opolnomočiti o razmišljanju o sebi in jih usmeriti, kako bolje spoznati sebe ter zavestno sprejemati lastne odločitve; izobraziti o procesu izobraževanja, poklicev, trga dela, itd. ter jih hkrati opogumiti za lažji vstop na trg dela. Mladim smo pokazali, da gre za vseživljenski proces in ne enkratno odločitev, kjer jim bodo pridobljene veščine prišle prav na njihovi nadaljni poti. Poskrbeli smo za trajnejšo integracijo znanja in opolnomočili mlade za iskanje informacij, uporaba metod in orodij, s katerimi lahko v svojih nadaljnih letih odkrijejo svoje potenciale. 

 

Po koncu projektov lahko z gotovostjo rečemo, da se bodo udeleženci/mladi sedaj lažje, bolj samozavestno in bolj uspešno rokovali s prehodom iz srednje šole v nadaljnjo obliko izobraževanja oziroma zaposlitev.

 

Vsako leto smo v obdobju od maja do novembra izvedli številne delavnice, kamor se je vključilo več kot 120 mladostnikov na leto. V štirih letih smo tako izvedli 48 delavnic, kjer je bilo vključenih več kot 480 mladostnikov na področju predstavitve poklicev.

 

V letu 2020 smo zaradi Covid situacije izvedli aktivnosti med mladimi na daljavo. 

 

2022, 2020, 2019, 2018, 2017 – Poslovni bonton za mlade

 

Namen projekta je bil povišati stopnjo zavedanja mladih o pravilih poslovnega bontona, osvetliti pomembnost poznavanja le-tega za uspešno nadaljevanje karierne poti, razviti veščine in zaupanje vase. Vsebina je vključevala učenje na daljavo in e-strokovni program. Cilji, ki smo jih zasledovali: učenje, usposabljanje in večanje kompetenc mladih na področju poslovnega bontona; lajšanje mladim vstop na trg dela; krepitev primerne občutljivosti mladih za medosebne in kulturne razlike; izpeljava učinkovitih in zanimivih delavnic, ki so temeljile na igranju vlog in aktivni udeležbi. 

 

Vsako leto smo v obdobju od maja do novembra izvedli cca. 7 delavnic, kamor se je vključilo več kot 100 mladostnikov. Tako smo v petih letih skozi 35 delavnic omogočili pridobitev kompetenc 500 vključenim mladim na področju poslovnega bontona.